Zasedání Kulturního fóra organizace Eurocities v Leeds se zúčastnilo 100 zástupců z 57 evropských měst. Bylo zaměřeno na to, jak města oslavují rozmanitost prostřednictvím inovativních kulturních partnerství. Byly zde zkoumány a vyměňovány nápady o inovativních přístupech, jak nová partnerství mezi kulturou a dalšími sektory mohou vytvořit inkluzivní společnosti. Města sdílela jejich úspěchy, výzvy i to, jak se poučila z chyb v průběhu desetiletí při vítání nově příchozích a zapojení do dlouho zavedených komunit. Platforma Eurocities prochází změnami a rozhodla se, že v roce 2020 bude testovat, jak nově implementované způsoby práce budou fungovat. Proto již toto fórum mělo poněkud odlišný formát než předchozí fóra.

Podobně jako v jiných evropských městech pocítilo i město Leeds za posledních 70 let zvyšující populaci a demografické změny. Leeds je třetí největší město ve Velké Británii (1. Londýn, 2. Birmingham) s rychle rostoucí populací, přičemž 19% populace pochází z etnických menšin. Žije zde 140 národností, nejčastěji jsou zastoupeni migranti z Polska, Rumunska a Itálie, ve městě se hovoří více než 170 jazyky. Leeds nemá největší počet migrantů ve Velké Británii, ale má nejrozmanitější skupinu, pokud jde o zemi původu, což představuje jedinečné příležitosti a výzvy v moderní a interkulturní společnosti. Kulturní strategie města Leeds je v současné době platná na období 2017 – 2030. Jde o rámec, v němž kulturní sektor oslavuje komunity a kultury celého města. Město upřednostňuje práci s různorodou populací a princip inkluzivity pro všechny. Dozvěděli jsme se, že začlenění funguje nejlépe, když jsou komunitní skupiny a kreativní průmyslová odvětví plně zapojena, protože komunity a kulturní aktéři nejsou jen příjemci, ale také partneři a spoluřešitelé.

Kulturní fórum se konalo během tradičního městského festivalu – festivalu světla. Tento event patří k největším uměleckým festivalům Velké Británie, během kterého se některé městské prostory proměňují ve světelnou show. Tento festival přiláká každoročně během dvou dnů do centra města cca 80 000 návštěvníků.

V oblasti setkání pracovních skupin došlo k jejich transformaci proto, aby skupiny lépe odrážely a reflektovaly současné priority měst, vzhledem k tomu, že většina z nich existovala již dlouhou dobu. Řídící skupina fóra navrhla jejich obnovení a opětovné zaměření. V každé skupině existují problémy, kterým místní kulturní správy v současné době čelí, se kterými se budou stále více potýkat, a o kterých cítí spotřebu diskutovat a sdílet je s ostatními městy.

Nové pracovní skupiny:

  • Kultura pro inkluzivní města
  • Kulturní zdroje a partnerství
  • Umění a kultura ve veřejném prostoru
  • Dovednosti, kreativita a práce