Kulturní diverzita jako taková byla právním systémem uznána. Ve Strasbourgu sídlí důležité evropské instituce - Rada Evropy, Evropský parlament; město zároveň propaguje evropské hodnoty prostřednictvím Všeobecné deklarace UNESCO o kulturní diverzitě.

Téma první části zasedání znělo: Fostering our cities plural identities –„Pěstování“- podpora plurálních identit měst. Hlavním řečníkem byl filozof a ředitel Mezidisciplinárního institutu pro etiku a lidská práva na univerzitě ve Fribourgu ve Švýcarsku, Patrice Meyer-Bisch. Ten se zaměřil na kulturní práva, vyzdvihl možnost každého občana účastnit se místního kulturního života, vyjadřovat vlastní hodnoty a dále pak jakou roli v tomto směru hrají úřady.

Navázala Irina Guidikova, vedoucí Sekce pro kulturní politiku, diverzitu a dialog Rady Evropy, ředitelka programu Intercultural cities a hlavní organizátorka Štrasburského světového fóra pro demokracii, která hovořila především o vytváření plurální identity měst, o střetu kultur. Hledaly se odpovědi na otázky, z čeho se tyto identity skládají, jaké jsou jejich kořeny, jakými nástroji a metodami jsou začleňovány do našich místních kulturních politik a jak propagovat diverzitu.

Později političtí reprezentanti měst Strasbourg, Bologna, Rennes a Birmingham hodnotili situaci a zamýšleli se nad tím, jak mohou města podpořit diverzitu a kulturní práva a i jak bojovat s předsudky, které bohužel v této oblasti přetrvávají.

Plenární zasedání další den zahrnovalo aktuální informace o Eurocities, o kultuře, priority a aktivity pro rok 2015, informace z paralelních jednání a pracovních skupin. Co se týče dění  na poli kultury na úrovni EU, Evropskými hlavními městy kultury pro rok 2015 jsou Plzeň a Mons. Anna Lisa Boni, nová generální ředitelka EUROCITIES, měla představit svoji „vizi sítě  EUROCITIES“, ale bohužel se ze zdravotních důvodů zasedání nemohla zúčastnit. Na závěr této části zasedání předseda Kulturního Fóra – Matteo Lepore z Bologni shrnul 2 roky svého působení v čele Fóra. Po prezentacích města Ghentu a Birminghamu následovala volba nového předsedy a místopředsedy, neboť volební období současného předsednického města, Bologni, skončila. Předsedou Kulturního Fóra Eurocities byl zvolen Ghent (zastopený Annelies Storms, náměstkyní starosty Ghentu pro oblast kultury cestovního ruchu) a město Birmingham, zastoupené  Ianem Wardem, zastupitelem, který úzce spolupracuje s místními kulturními organizacemi. Ghent zároveň nastínil priority pro období svého předsednictví, především kulturu v popředí jednání a bližší spolupráci s ostatními fóry Eurocities a s dalšími  kulturními organizacemi – sítěmi.