Zúčastnilo se ho na  80 účastníku z více než 40 evropských měst. Na minulé zasedání, jehož hlavním tématem bylo kulturní dědictví, jak ho města využívají a jak se vypořádavají s negativními epochami ve své historii, navázalo téma „Connectivity: The art of creating partnerships“, které je spjato i s kulturní politikou Utrechtu na léta 2012 – 2020.

Jednou ze základních myšlenek tohoto zasedání bylo, že klíč ke kreativnímu a inovativnímu městu spočívá především v jeho schopnosti propojit různé sektory – kulturu a umění s kreativním průmyslem, zároveň spolupracovat se vzdělávacími zařízeními, obchodními společnostmi, vytvářet koncepce rozvoje měst, na kterých se podílí hned několik oborů.  „Connectivity“ – toto spojení, propojení oborů, se jeví v dnešní, poněkud neurčité ekonomické situaci jako velmi důležité.

Během fóra byla představena řada zajímavých projektů – např. Evropský projekt „Creative Cities, koncept integrovaného rozvoje Lipska, který představuje posun v přístupu z jednooborově orientované, nesystematické strategie k integrovanému přístupu, dále Brighton Fuse Project, nebo projekt Muziekpaleis v Utrechtu - hudební centrum, které který by mělo být dokončeno v roce 2014 a které chce v jedné budově propojit různé hudební žánry a kultury (od jazzu, přes crossover a  pop ke klasické hudbě, měl by zde být i taneční sál, kavárna, galerie…) Za zmínku stojí také projekt URBACT Creative Clusters, který ukazuje, že pouze málo oblastí městské politiky se zabývá tak úzce prostorem a zároveň i jeho ekonomickým využitím jako kreativní průmysl.

Na programu jednání byl právě i kreativní průmysl a s ním spojené ústřední otázky: jak se stát kreativním městem, co je hodnota kreativity ve městě a jakou roli má vláda resp. město při podpoře kreativního průmyslu.

Inovativní města vytvářejí projekty, které se zabývají současně místem, lidmi i ekonomickou stránkou. Strategie a iniciativy měst by měly propojovat co nejvíce oblastí, územní plánování s ekonomickým, kulturním, vzdělávacím využitím, s marketingovou strategií nebo cestovním ruchem. Důležitý je i design,  „branding města“, atd. Při snaze o rehabilitaci objektů či míst je přínosem propojení kulturního dědictví a památek se současným světem.

Přínosné bylo rovněž nahlédnutí do programů a aktivit na evropské úrovni, jakými jsou Evropské dny kulturního dědictví, jichž se každý rok účastní na 50 států, Značka Evropské dědictví, Evropský den cestovního ruchu, program Evropské kulturní cesty či EUROPEANA -  Evropská digitální knihovna. Rok 2012 byl vyhlášen Evropským rokem aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity. Při této příležitosti EUROCITIES připravují knihu úspěšných projektů jednotlivých členských měst, která byla požádána, aby zaslala své příspěvky na toto téma v souvislosti s kulturou.

Obecně bylo toto zasedání hodnoceno jako velmi inspirativní a „kreativní“.