Hlavní téma první části zasedání znělo: Kultura a inovace – kulturní města v budoucnosti, přičemž zde byly prezentovány 2 přístupy ke kultuře: náměstkem starosty Florencie pro kulturu Sergiem Givonem přístup „netechnologický“ – nové formy financování či řízení a ředitelem Media Integration and Communication Centre Albertem Del Bimbo přístup technologický. Ten se zaměřil na vztah mezi městem, kulturou a digitálními inovacemi, co přinášejí informační technologie kulturnímu dědictví. Současným trendem je „být mobilní“, cloud and smart computing, google brýle a samozřejmě sociální sítě. Kulturní instituce využívají digitální archivace, různé formy virtuálních, interaktivních či 3D prohlídek, „augmented reality“ – tzv. „rozšířené reality. Také se snaží více a více zapojit návštěvníky do svého dění, k čemuž využívají blogy, zmíněné sociální sítě apod. Jako negativní dopad používání těchto technologií v kultuře se však jeví změna vnímání expozic či vystoupení, ztráta prožitku a i ztráta soukromí kvůli monitorování využívání těchto technologií.

Zajímavé byly zkušenosti z některých měst, např. jak využívají nové technologie v oblasti cestovního ruchu v Belfastu, zejména se zaměřením na oblast literatury a hudby při použití GPS, videí, živé hudby či četby; projekt „Cross Innovation“, který spojuje města podporující využívání inovací z kreativních odvětví v ostatních oblastech, „Creative Clash“, platforma pro prosazování uměleckého působení v organizacích, jejímž cílem je transformovat Evropu skrze umění.

V dalším bloku probíhala paralelně na různých místech zasedání jednotlivých pracovních skupin – Praha se zúčastnila pracovní skupiny Financování kultury, v centru Le Murate, bývalém vězení. Nyní je rekonstruovaný a přestavěný objekt symbolem svobody, místem zaměřeným na podporu uměleckých a kulturních aktivit a rozvoj technologií. Na programu bylo velice zajímavé téma kulturního turismu, cestovní ruch jako zdroj příjmů pro kulturu a opačně, jaké problémy přináší masivní turismus.  Florencii ročně navštíví 12 miliónů turistů, je zde více než 100 galerií, muzeí, paláců, kostelů, které v roce 2012 dle statistik navštívilo5 milionů návštěvníků, z toho celých 1,8 mil. Galerii Uffizzi a 1,2 mil. Galeria dell´ Accademia. Turismus zde není vnímán pouze pozitivně jako zdroj příjmů, přináší i problémy, obyvatelům Florencie, problémy s čistotou města, odpadky, dopravou; aby se alespoň částečně dalo vyhnout dlouhým frontám do galerií, byla na trh uvedena „Firenze Card“, která umožňuje přednostní vstupy do muzeí. Velice zajímavá byla i prezentace o crowdfundingu -nové platformě pro hromadné financování projektů přes internet, s využitím zejména sociálních sítí, rozesílání odkazů mezi přáteli apod.

Hlavní prezentaci dalšího dne měla poslankyně Evropského parlamentu Silvia Costa, členka Výboru pro kulturu a vzdělávání a zpravodajka pro program Kreativní Evropa, která informovala o podpoře kultury z Evropských programů pro období 2014-2020 a o úloze kultury v rozvoji regionů. V  období 2014-2020 má být současný program Kultura (Culture) nahrazen programem Kreativní Evropa (Creative Europe programme), jediným programem zaměřeným na kulturu.  Další programy mohou podporovat kulturní projekty, pouze pokud splní kritéria daná pro jednotlivé jiné oblasti, kulturní rozměr zůstane spíše doplňkový. První výzvy Programu měly být zveřejněny v polovině letošního roku, ale vzhledem ke zpoždění při schvalování rozpočtu je nepravděpodobné, že by výzvy byly vyhlášeny před koncem roku 2013. Podle posledních zpráv z evropských jednání má být rozpočet programu Kreativní Evropy snížen až o 20%. Eurocities chtějí vyzvat starosty jednotlivých měst, aby podpořili tento program a lobovali u svých ministrů pro kulturu a ti pak dále na evropské úrovni o jeho navýšení.

Z dalších informací o EU byl během zasedání zmíněn např. stávající program pro Evropské hlavní město kultury, který platí do roku 2019. V letošním roce jsou EHMK Košice a Marseille – Provence. Pro období 2020-2033 je tu návrh Evropské komise, který má nahradit stávající systém, nyní o návrhu probíhají diskuse v Evropském parlamentu, Evropské radě a Výboru regionů. Nutné je zmínit i rok 2013 jako Evropský rok občanů (European Year of Citizens- EYC 2013), jehož tématem jsou občanská práva, která automaticky požíváme v případě, že jsme občany některé z členských zemí Evropské unie. V průběhu celého roku budou na evropské, národní, ale i místní úrovni probíhat na toto téma rozličné události, konference a semináře.