Hlavní téma pro toto fórum poprvé organizované 2 městy bylo příznačné „Culture: Building bridges(Kultura: Budování mostů)“. Belfast a Derry se během posledních několika let po dlouhém období nepokojů proměnily a kultura hrála v tomto procesu transformace významnou roli. Obě města se dále rozvíjejí a stávají se čím dál tím více populárními.

První den se zasedání konalo na belfastské radnici. Zaměřené bylo na téma kultury jako mostu - pojítka mezi městy. V první prezentaci se Conor Shields, který navrhl a řídil řadu programů, mezinárodních projektů a festivalů, zaměřil na to, jak umění komunit může rozvíjet kreativní myšlení, zvýšit přístup ke kultuře, vytvářet dialogy, spojit čtvrti a pozitivně ovlivnit změny ve městech. Ano, umění může měnit naši společnost, ať už ve sféře kulturní, sociální či ekonomické.

Další zajímavou prezentaci uvedla ředitelka přední umělecké společnosti - Artichoke, která pořádá ve Spojeném království velké umělecké akce pro co nejširší publikum a snaží se spojit umění, komunikaci, politiku; pracuje na přeměně veřejného prostoru, krajiny a i očekávání. Výsledkem je nová image města. Derry se stalo UK City of Culture - Městem kultury Spojeného království pro rok 2013 a Artichoke byla mimo jiné pořadatelem velmi úspěšného festivalu světla ‚Lumiere‘, který dokázal do města přilákat na 179 000 lidí. Dále jsme se zabývali tématy jako zlepšení sociální soudržnosti prostřednictvím kultury, jakou sílu může mít komunitní umění nebo jak investice (finanční investice) do kultury vedou k větší přitažlivosti měst…

Další zasedání byla vedena odborem cestovního ruchu, kultury a umění belfastské radnice. Jedna skupina se zabývala „sdíleným kulturním prostorem“ a druhá „kvalitativními dopady kultury“ (jak města měří a vyjadřují hodnotu kultury a umění, jak je to možné v budoucnu dále zlepšit, jak zvýšit atraktivitu měst).

V pátek ráno (28.3.)  všichni členové fóra pokračovali vlakem do Derry/Londonderry a přitom diskutovali na téma rozdílných kulturních identit, jak pracovat s komunitami a sektory, jak získávat nové publikum.. V Derry, po setkání se starostou města, následovala zasedání jednotlivých pracovních skupin.  Praha se zúčastnila pracovní skupiny Mobilita umělců a profesionálů z oblasti kultury  v prostoru „Echo Echo Dance Theatre Company“, jedné z předních irských tanečních společností, jejíž činnost přesahuje i do zahraničí. Diskutovalo se o roli mobility v kulturní diplomacii, resp. diplomacii ve vnějších/mezinárodních vztazích. Nová studie doplňující problematiku mobility umělců by měla být vypracována ve spolupráci s organizací On the move s tím, že menší expertní skupina 2-4 měst – členů této pracovní skupiny by pomáhala s jejím vypracováním.

Další plenární zasedání, tentokráte v Derry, zahrnovalo aktuální informace o Eurocities, o kultuře, priority a aktivity pro rok 2014, informace z paralelních jednání a pracovních skupin. Na podzim se budou konat volby nového předsedy a místopředsedy Kulturního Fóra, neboť volební období současného předsednického města, Bologni, skončí. Z dalších informací o EU byl během zasedání zmíněn např. stávající program pro Evropské hlavní město kultury. V letošním roce jsou EHMK Umea a Riga. Je k dispozici velice zajímavá studie o Evropských hlavních městech kultury. Podle údajů poskytnutých Marseille – Provence jejich akce pořádané v rámci EHMK pro rok 2013 navštívilo do srpna na 6 000 000 lidí, což dokazuje, že kultura může mít opravdu pozitivní vliv i na samotnou ekonomiku měst.  Další zajímavý článek jednoho z členů Kulturního Fóra Eurocities – „(Pře)programování kultury: Evropská hlavní města“ kultury byl publikován v Journal of European Studies.

V sobotu ráno jsme se sešli na hradbách (Derry je jediným městem v Irsku, jehož opevnění bylo zcela zachováno). Dále jsme pokračovali do oblasti Bogside a k “Free Derry corner”, kde jsme byli stručně seznámeni s problematikou občanských práv, s Bloody Sunday a s celým procesem nepokojů a jejich urovnávání. Přestože atmosféra Krvavé neděle je stále v některých částech města patrná (malby na stěnách domů připomínající Krvavou neděli, pochod, boje; plot uprostřed města oddělující “irské nacionalisty” od “protestantů”), město se vzpamatovalo a regenerace pokračuje, přičemž kultura v tomto procesu hrála velice významnou roli. I když téma konference „Kultura: Budování mostů“ bylo myšleno obrazně, jeden opravdový most byl za pomoci Evropského fondu pro regionální rozvoj Mír III v Derry vybudován a v roce 2011 otevřen -  tzv. “Mírový most” - Peace bridge, který spojuje katolickou a protestantskou část města. Most  má sblížit historicky znepřátelené komunity a přispět i k lepším vztahům. K tomu existuje řada dalších kulturních projektů “anglické” i “irské” komunity. Derry-Londonderry se stalo UK City of Culture  pro rok 2013. Jedná se o titul udílený jednou za 4 roky na období jednoho roku britským městům,  přičemž zde se zapojila i „irská“ komunita. Derry se dokázalo vyrovnat se svojí minulostí, využít šanci a stát se populární turistickou destinací.