Fóra se zúčastnilo více než 100 účastníků z  58 evropských měst, z 20 různých zemí.

Hlavní téma tohoto zasedání znělo „Dějiny měst, jejich paměť a identita“. První den se hovořilo o tom, jak dějiny utvářejí kolektivní identitu měst, jaké jsou strategie na poli kultury, jaká je role institucí, umělců a občanů v procesu předávání dějin (vlastně kulturního dědictví) dalším generacím. Během fóra byla představena řada zajímavých projektů, které lákají nejenom místní obyvatele, ale i návštěvníky ze zahraničí – Dom Spotkań z Historia z Varšavy, společný projekt Amiens a Brightonu financovaný Evropskou Unií - po stopách indigovníku. Prezentace Bologni o jejich monumentálním hřbitově Certosa dokazuje, že i pouhý hřbitov se může stát místem, kde se dá vytvořit atraktivní kulturní program, místem, kde se scházejí živí lidé, kam jezdí turisté. Jde o velice dobrou ukázku toho, jak je možné vyvést návštěvníky z turistického centra, jak je možné dát místu určenému mrtvým duši.

Dalším tématem tohoto zasedání byla kulturní identita čtvrtí a městských částí.  Velice známý německý spisovatel a novinář Axel Hacke se zamyslel nad životem v Mnichově, nad jeho dějinami, identitou, lidmi. Během této části se hovořilo o možnostech, které kultura do těchto lokalit přináší, diskutovalo se na téma „kultura pro všechny“ versus městské čtvrti s vlastními projevy kultury, představeny byly úspěšné projekty z Liverpoolu, Mnichova a Osmangazi.

V závěrečné části Mary-Ann Schreursshrnula poslední 2 roky působení Eindhovenu v čele Kulturního Fóra. Poté se představili noví kandidáti pro rok 2013 – 2014 a následovalo jejich zvolení. Jednomyslně do čela Kulturního Fóra  byla na následující období zvolena Bologna a Ghent jako její zástupce. Obě města spolu již dříve spolupracovala v jiných mezinárodních sítích a nyní se těší na společné působení v rámci Eurocities.